Miot „Z”

30 maja 2018 r. na świat przyszły (już ostatnie) szczenięta Gemmy. Ojcem ponownie został Majlo – Czempion Polski  (Aleki Derbeko) – bezproblemowy, stabilny psychicznie border collie, dobrze zmotywowany do pracy z człowiekiem. Posiadający wrodzony talent do frisbee oraz – jak na bordera przystało – instynkt pasterski. Jest pięknym eksterierowo psem, czego dowodzą zdobyte tytuły: Mł. Ch. PL, CH. oraz CACIB, res. CACIB, CWC, oraz tytuł Najpiękniejszego Psa Podbeskidzia 2016.

Urodziło się siedem dużych, bardzo silnych szczeniaczków: dwaj chłopcy (w tym jeden brązowo-biały) oraz pięć dziewcząt. Fantastycznie umaszczone, zdrowe i niezwykle żywotne:)

 

Piesek  ZEN (jap. „cicha medytacja”)

    

Sunia ZAMA (jap. „być pomiędzy”)

     

Sunia  ZORA (staropolskie „panna”)  

  

     

Sunia ZARA (hebr. „światło”, arab. „księżniczka”)

   

Sunia ZURI (suahili: „ładna”)

    

Sunia  ZOE (gr. „życie”)

     

Piesek  ZUTTO (jap. „na zawsze”) –

        

Kojarząc Gemmę po raz drugi z Majlem, chcieliśmy powtórzyć sukces miotu „R”: powołać na świat zdrowe i stabilne emocjonalnie bordery. Mniej nastawiamy się na wyczynowy sport, choć każdy z naszych psów może uprawiać i agility i frisbee… Tropić, ratować i wykazać się w obedience.  Dowodem na to są dzieci Gemmy z pierwszego i drugiego miotu. Wiele z nich uprawia rekreacyjnie sport i odnosi (czasem znaczące) sukcesy. Bardziej zależy nam na stworzeniu rodzinnych borderów, których instynkt nie będzie stanowił przeszkody w codziennym, pozbawionym kontaktu z owcami, życiu. Nie tłumiąc naturalnych tendencji psów tej rasy, staramy się wzmocnić takie cechy jak spokój, opanowanie, umiejętność koncentracji, zaangażowanie w relacje z człowiekiem.

Szczenięta przychodzą na świat i wychowują w domu. Codziennie mają kontakt z dorosłymi ludźmi i dziećmi. Po skończeniu 4 tygodnia życia słoneczne dni spędzają na trawiastym wybiegu połączonym z drewnianym domkiem-kojcem. To tu następuje socjalizacja z innymi psami, kotami. To tu poznają nowe dźwięki, zapachy.

Odkąd maluchy otworzą oczy i pewnie staną na łapach, uczone się przybiegać na zawołanie i podążać za przewodnikiem – czasem tą rolę pełni ich mama, czasem człowiek. Uczą się, że skakanie i podgryzanie ludzi to kiepski pomysł.

Niemal codziennie – o ile pogoda dopisze – wyruszamy na krótkie spacery po naszych pastwiskach. Szczeniakom towarzyszy zawsze Gemma i Shadow. Dla malutkich łapek to cała wyprawa, po której po powrocie do domu zapadają w długi, zdrowy sen:)

Szczenięta oddajemy, gdy te skończą 8 tydzień życia. Wydajemy je z wyprawką i kompletem dokumentów, wśród których m.in. znajduje się książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami i datami kolejnych odrobaczeń oraz metryka ZKwP.